Camilla Lundberg
Camilla Lundberg är vår musikciceron i München.
Camilla är kulturjournalist och musikkritiker i Dagens Nyheter och Kulturnyheterna SVT. Hon har också skrivit den Augustnominerade boken “Musikens myter. En klassisk musikhistoria”. Camilla har tidigare varit musikchef på SVT Kultur och drivit podcasten ”Klassiska podden” tillsammans med Carl Tofft. Under de senaste åren har hon med stor framgång deltagit i kulturtävlingen “Kontrapunkt” i SVT.

Musikföreställningar
En central del av vår resa till Wien är förstås musiken, med Camilla Lundberg som vår kunniga och inspirerande guide! Under resan får vi uppleva den klassiska musikalen My Fair Lady på Volksoper Wien samt Puccinis mästerverk Tosca på anrika Wiener Staatsoper.
Vi gör vårt bästa för att sitta samlat, men kan inte garantera gemensam sittning.
Måndag 8 mars kl. 19.00 – My Fair Lady på Volksoper Wien (ingår)
Volksoper Wien är en av stadens mest välkända scener för opera, operett, musikal och balett. Här får vi uppleva Frederick Loewes och Alan Jay Lerners älskade musikal My Fair Lady, som bygger på George Bernard Shaws klassiska berättelse om blomsterflickan Eliza Doolittle och språkprofessorn Henry Higgins.
Med odödliga melodier, humor och romantik följer vi Elizas förvandling från blomsterförsäljare på Londons gator till en elegant kvinna som kan röra sig i stadens finare kretsar.
Tisdag 9 mars kl. 19.00 – Tosca på Wiener Staatsoper (ingår)
Wiener Staatsoper är en av världens främsta och mest prestigefyllda operascener, berömd för sin höga konstnärliga nivå och sin långa musikhistoria.
Vi får uppleva Giacomo Puccinis dramatiska mästerverk Tosca, en gripande berättelse om kärlek, svartsjuka, makt och förräderi i det politiskt oroliga Rom år 1800. I centrum står operasångerskan Floria Tosca och hennes älskade, konstnären Mario Cavaradossi, som dras in i den hänsynslöse polischefen Scarpias maktspel.
Puccinis storslagna och känsloladdade musik innehåller flera av operahistoriens mest berömda arior. I huvudrollerna ser vi bland andra Aleksandra Kurzak som Tosca och Roberto Alagna som Cavaradossi.
Onsdag 10 mars kl. 19.00 – Un ballo in maschera på Wiener Staatsoper (tillval)
Som tillval finns möjlighet att uppleva Giuseppe Verdis Un ballo in maschera – Maskeradbalen – på Wiener Staatsoper. Operan är ett färgstarkt och dramatiskt verk om förbjuden kärlek, vänskap, svartsjuka och politiska intriger.
Berättelsen kretsar kring kung Gustav III, som förälskar sig i sin närmaste väns hustru Amelia. När hemligheten avslöjas får det ödesdigra konsekvenser, och dramat kulminerar under en praktfull maskeradbal.
I föreställningen medverkar bland andra Freddie De Tommaso som Gustav III, Marina Rebeka som Amelia och Luca Salsi som Ankarström. Michele Mariotti leder orkestern i Verdis passionerade och uttrycksfulla musik
Onsdag 10 mars kl. 19.30 – Wiener Symphoniker på Musikverein (tillval)
Som tillval finns möjlighet att uppleva Wiener Symphoniker i Musikvereins berömda Gyllene sal – en av världens mest anrika och omtalade konsertsalar.
Orkestern leds av dirigenten Petr Popelka och som solist hör vi den schweiziske pianisten Francesco Piemontesi. Kvällen inleds med Robert Schumanns romantiska pianokonsert i a-moll, ett av pianorepertoarens mest älskade verk.
Efter pausen framförs Tjajkovskijs dramatiska symfoniska fantasi Francesca da Rimini, inspirerad av Dantes Den gudomliga komedin. Konserten avslutas med Igor Stravinskijs färgstarka och fantasifulla svit ur baletten Eldfågeln.