Vandringstips i Dolomiterna
Turledare Anne Grethe ÄLSKAR Dolomiterna och delar här med sig av några vandringstips från detta fantastiska område:
“Under de senaste 10 åren har jag gjort flera vandringar i Dolomiterna, både som turledare och på egen hand – antingen ensam, med min man och barn, eller i par.
Nu vill jag gärna dela med mig av några av mina bästa vandringstips till er där ute – oavsett om ni vandrar på egen hand eller följer med mig och Expa Travel på någon av våra resor till Dolomiterna.”
Vilt & Vackert
Dolomiterna har något alldeles speciellt. Något vilt och vackert som drar mig tillbaka gång på gång. Jag känner mig lite som larven i sagan Den mycket hungriga larven – för ja, det ligger i texten: Jag blir aldrig mätt på utsikten och vill bara ha mer och mer av den!
Det är just därför jag återvänder år efter år, ibland flera gånger om året! Och jag ser fram emot varje resa lika mycket varje gång. Det är en fantastisk känsla när våra gäster blir lika förälskade i bergen som jag. Förvånade utrop, kommentarer som “det är som att vandra i en saga” och “kan det verkligen vara så här vackert?” – det gör mig lycklig! Att få dela denna upplevelse med andra och se deras reaktioner är verkligen ett drömjobb. Jag är lyckligt lottad!
En gammal havsbotten
Dolomiterna kallades tidigare Monti Pallidi – de bleka bergen – men fick senare sitt namn efter den franske geologen Dolomieu, som var först med att beskriva bergarten. Han upptäckte också att Dolomiterna en gång varit en havsbotten, och än idag kan man faktiskt hitta fossiler från miljontals år tillbaka som bevisar detta.
En unik flora
Trots att Dolomiterna kan verka torra och karga är växtlivet otroligt rikt. Här finns cirka 3 000 olika växtarter, och färgerna på blommorna är starkare än hemma. Man blir snabbt överväldigad av de intensiva färgerna och av att blommor kan växa mitt i en bergvägg. Det beror förstås på all kalk i bergarten. Jag är ingen blomsterexpert, men jag har lärt mig att många arter har Alp i sitt namn – Alprosen, Alpviol, Alpsmörblomma, och så vidare. Då låter jag proffsig oavsett! 😄
När du vandrar över en av de många ljuvliga gröna ängarna längs leden kan du ibland känna dig som mitt i musikalen Sound of Music. Det är en alldeles speciell känsla – bara se (och lyssna!) på dessa härliga damer som jag hade med på Dolomitvandring! 😂
Tre Cime
Det är svårt att välja en favoritvandring bland alla fantastiska rutter i Dolomiterna, men en av mina absoluta favoriter är turen runt Tre Cime / Drei Zinnen.
Jag brukar starta med buss från Cortina d’Ampezzo till Auronzo, där själva vandringen tar sin början. Det finns flera dagliga avgångar. Jag väljer alltid den längre leden runt bergen – dels för att den är mindre trafikerad, dels för att jag då får möjlighet att äta lunch på min favoritstuga: Bullenjoch / Rifugio Pian di Cengia. En liten, men otroligt mysig fjällstuga på 2 528 m ö.h. Här slipper man de långa köerna som ofta bildas vid den stora Tre Cime-hyttan, där de flesta väljer att stanna för lunch. Jag rekommenderar att undvika den under högsäsong.
Hela vandringen är cirka 16 km lång, med en ungefärlig tid på 5 timmar, beroende på tempo och antal pauser. Det finns otaliga Kodak-moments längs vägen – glöm inte att stanna upp och bara njuta av omgivningen!
Den första delen av leden är relativt platt, och här får du se baksidan av de ikoniska Tre Cime-topparna. Dessa kan närmast liknas vid Italiens svar på Preikestolen eller Trolltunga, med tanke på hur många turister som besöker platsen varje säsong. Just därför föredrar jag att ta den längre rundturen, där det är färre vandrare.
Det finns några branta partier både uppför och nerför, men låt dig inte avskräckas! Känner du att andningen blir tyngre, kan det bero på den höga höjden snarare än din kondition – i alla fall intalar jag mig själv det 😉.
När du når framsidan av Tre Cime, se till att ta dig tid att utforska området. Gå in mellan de spetsiga topparna och leta upp någon av de små grottorna för att fånga de ikoniska bilderna – du kommer inte att ångra dig!
Cadini di Misurina
När du ändå befinner dig i området och fortfarande har energi kvar, passa då på att ta den förhållandevis lätta turen från Rifugio Auronzo till den ikoniska utsikten över Cadini di Misurina.
Du hittar skyltarna precis framför stugan – följ dem ned, upp och bort. Det är väl värt mödan!
Vandringen tar cirka 1 timme och är enkel att genomföra, men belöningen i form av den dramatiska bergssilhuetten är oslagbar!
Sassolungo
En annan fantastisk vandring där du får uppleva både grönskande ängar, många blommor och de dramatiska spetsiga kalkstenstopparna är vandringen runt Sassolungo.
Börja med att ta buss från Val Gardena upp till Passo Sella och starta gärna med den roliga telefonkioskheisen (du blir “dyttad” in i en hiss i fart och åker upp till toppen). Härifrån tar du dig upp till Toni Demetz-hytta, cirka 2700 meter över havet, där du står mellan de mäktiga topparna Sassolungo/Langkofel och Sassopiatto/Plattkofel.
När du är på toppen, ta dig tid att kolla runt och njuta av det spektakulära landskapet innan du åker ner med liften och börjar din vandring runt fjällgruppen.
Följ den breda stigen/grusvägen mot Rifugio Salei och sedan vidare till Rifugio Friedrich August. Här får du under hela vandringen fantastisk utsikt mot Sella Ronda, Marmolada (det högsta berget i Dolomiterna på 3.343 meter), Valle di Fassa, Canazei, Rosengarten Alpen och Seiser Alm.
Jag rekommenderar att du stannar för lunch på Rifugio Sasso Piatto/Plattkofelhytta, som ligger halvvägs på rundan. Här får du väldigt god mat och service.
Efter lunchen får du en fantastisk utsikt över Seiser Alm, som är täckt med grönska och blommor.
När du kommer till vägskälet upp mot Langkofelhytta/Sassolungo, ta stigen vidare mot Monte Seura. Här kan du ta liften ner till Santa Cristina eller fortsätta hela rundan vidare mot Rifugio Comici och Passo Sella.
En ”after hike” på någon av de lokala hyttorna/pubarna är ett måste – och såååå välförtjänt!
Det här är bara några av mina favoriter i Dolomiterna, och det finns sååå många fler vandringar och aktiviteter jag kan rekommendera i dessa fantastiska dalar. Jag kommer definitivt att skriva om fler av dem snart!
Bra att veta
Här är några tips som är bra att tänka på:
Ha alltid med dig det Europeiska sjukförsäkringskortet, ifall…
Det är inte alltid mobilnätet fungerar, men om du skulle råka ut för en olycka så tänk på att de flesta hyttor har en nöds telefon. Jag talar av erfarenhet!
Oavsett om du vandrar ensam eller inte, ta med dig första hjälpen-utrustning – packa det mest nödvändiga i en vattentät påse.
Ha med dig tillräckligt med dryck.
Ta med både kontanter och kort – alla hyttor har inte täckning.
Även om Dolomiterna har många soliga dagar, rör du dig trots allt på hög höjd, så ta med kläder för alla väder!
Bra skor med bra sula är ett måste – jag använder själv skor med Vibramsula.
Solglasögon och solkräm är viktigt oavsett väder, eftersom kalkstenen har samma effekt som snö – särskilt på ögonen.
Du måste prova de lokala rätterna på hyttorna – åtminstone den berömda dessertpannkakan Kaiserschmarrn!!
Var inte rädd för att använda språken i dalarna – här talas italienska, tyska och ladinska – det gamla, fortfarande levande språket i dalarna. Därför är det ofta skyltar på tre språk. De flesta talar lite engelska ändå. Lär dig gärna några lokala fraser, det uppskattar de infödda väldigt mycket 🙂
Apfelschorle är en lokal törstsläckare utan alkohol som ger energi för vidare vandring. Alkohol är bäst att ta efter vandringen!
Det finns så mycket att göra och så lite tid!! Så bara gör det – antingen själv eller med oss på Expa Travel!!